ولوم ها و کلیدهای روی دستگاه جوش

بر روی اکثر دستگاه های جوش خصوصا اینورتورها، کلید ها، ولوم ها و علائمی قرار داده شده است که هرکدام وظیفه ای را بر عهده دارند.

در این مقاله به زبان بسیار آسان، کاربرد هرکدام از آنها را برای کاربران مشخص می کنیم:

1- power:  کلید روشن خاموش می باشد و گاهی به صورت کلید 0-1 نیز قرار داده می شود.

2- کلید تعویض حالت smaw (جوش برق) به tig (جوش آرگون) و یا mig-mag ( جوش co2 ): که معمولا از یک کلید سه حالته با اشکال انبر و تورچ مربوط به همان جوشکاری استفاده می شود

3- ولوم تنظیم جریان (current): .جهت تنظیم مقدار جریان(آمپر) می باشد اما در جوش mig-mag (co2) این ولوم وجود نداشته و به دلیل تغییرات ولتاژ در تنظیم قدرت قوس از یک یا دو کلید پله ای استفاده می شود.

4- ولوم قدرت قوس (arc force): در حقیقت این ولوم کار  بالانس قدرت قوس در طول قوسهای مختلف را بر عهده دارد. یعنی چنانچه جوشکار بر اثر … طول قوس را کوتاه کند و امکان چسبیدن الکترود به قطعه به وجود بیاید، با افزایش جریان، مانع آن می شود….بیشترین کاربرد آن در الکترودهای چسبناکی مانند 7018 و … می باشد.

5- استارت داغ (hot start) : همیشه در شروع جوشکاری که الکترود و قطعه سرد می باشند با مشکل شروع و پایداری قوس مواجه می شویم (بخصوص در تازه کارها) .این ولوم با افزایش جریان در لحظه آغاز قوس و سپس پایین آوردن جریان تا حد تنظیم اولیه ، به جوشکار کمک می کند که شروع خوبی داشته باشد.

6- کلید vrd : زمانی که بر روی اسکلت‌های فلزی ساختمان کار می‌کنید، باید بسیار مراقب باشید. این اسکلت‌ها قابلیت بالایی برای انتقال الکتریسته با اندام شما دارند. برای همین روشن بودن آنها کمک می‌کند که به هنگام کار در مکان‌هایی که امکان برق‌گرفتگی بالاست، سطح ولتاژ، از ۹ الی ۱۵ ولت کاهش یابد و ایمنی شما به هنگام کار حفظ شود.

7- کلید syn: جوشکاری سینرژیک یا جوشکاری دستی، نوعی از انواع حالات جوشکاری است که می‌توان با کمک آن سایز الکترود دستگاه را انتخاب کرد. پس از روشن کردن این کلید می‌توان از هر نوع الکترودی در حوزه‌ی آمپر دستگاه استفاده کرد. در این حالت دستگاه خود، تنظیمات متناسب با الکترود انتخاب شده را به صورت هوشمند تنظیم می‌کند.

8- چراغ oc که در بعضی از دستگاه ها از oh استفاده می شود: مهمترین علت روشن شدن چراغ OC دستگاه جوش به خاطر فشار زیاد روی دستگاه است که باعث داغ شدن و گرمای زیاد آن می شودو در صورتی که ۵ الی ۱۰ دقیقه آنرا به حالت ساکن بذارید مشکل برطرف می شود.

 

نوشته شده توسط: مجتبی کولانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *